Про відповідальність та доброчесність бізнесу, позицію Комітету щодо розгляду найпоширеніших типів справ, підходи до визначення розмірів штрафів, проблемні аспекти концентрацій, судову практику щодо рішень Антимонопольного комітету України та інше йшлося 6 червня під час зустрічі голови АМКУ Ольги Піщанської та заступниці голови Комітету - державної уповноваженої Анжеліки Коноплянко з представниками ділової спільноти.
Зокрема, голова Комітету наголосила, що цьогоріч АМКУ особливу увагу спрямовує на енергетичні ринки, банківський сектор, приватизацію та контроль змов на публічних закупівлях. Щодо останніх, то порівняно з минулим роком, темпи відкриття нових справ знову прискорилися.
«За 2021 рік у нас було 917 справ. Водночас за перші чотири місяці цього року вже порушена 261 справа. Тобто можна очікувати, що такими темпами на кінець року ми знову вийдемо на позаминулорічні показники. У справах про змови на торгах не часто є прямі докази, але хочу зазначити, що на сьогодні вже є дві справи, у яких суб’єкти самі звернулися і зізналися у порушенні (застосувавши механізм leniency). Ми це вітаємо. Це один із шляхів швидкого розслідування та певного зменшення розміру штрафу для суб’єктів, які не були ініціаторами порушення», – говорить Ольга Піщанська.
Очільниця Комітету також наголосила, що вдосконалена процедура leniency прописана у законопроекті 5431, який парламент має розглянути у другому читанні. Після цього, як сподіваються в АМКУ, практика зізнання суб’єктами у здійсненні порушення стане більш розповсюдженою.
В контексті обговорення особливостей розгляду Комітетом справ щодо концентрацій Анжеліка Коноплянко роз’яснила присутнім, зокрема, особливості набуття прав управління певними активами, і коли воно буде вважатися концентрацією без дозволу – тобто порушенням.
«В Комітеті були справи щодо великих приватизацій, коли кілька суб’єктів господарювання подавали заяви на концентрацію ще до проведення конкурсу. Зазвичай, суб’єкти, які беруть участь у цьому процесі, розуміють, що заплатять за об’єкт, приміром, мільярд, відповідно ґрунтовно готуються до цього кроку, а не ухвалюють рішення за два дні. Наша рекомендація - якщо ви розумієте, що будете брати участь у будь-якому конкурсі, аукціоні, приватизації, будь ласка, завчасно підготуйте документи», – наголосила державна уповноважена.
Під час обговорення штрафів, які накладає Комітет на порушників, Ольга Піщанська наголосила, що їх першочергова мета - примусити суб’єктів дотримуватися законодавства.
«Якщо ми подивимося на принципи роботи конкурентних відомств у ЄС, то побачимо, що там є сформована позиція: штраф має носити регулюючий аспект і не має змінювати діяльність суб’єкта господарювання. Це караючий, але не «знищуючий» інструмент. Коли ми в свою чергу визначаємо штрафи, у нас є намір, щоб у суб’єкта господарювання з’явилося розуміння, що йому економічно не вигідно працювати всупереч законам», – говорить Ольга Піщанська.
Учасники зустрічі також обговорили тенденції щодо захисту Комітетом справ у судах. Серед іншого Ольга Піщанська відзначила, що у цій сфері показники роботи Комітету є позитивними. Зокрема, за її словами, за останні сім років лише 3% рішень АМКУ з тих, що оскаржувалися у судах, було скасовано. А у 2021 році цей показник склав лише 1%.
Наприкінці зустрічі, що була організована CEO Club Ukraine, учасники подякували керівництву АМКУ за можливість безпосереднього спілкування, зазначивши про його користь для налагодження кращого взаєморозуміння між Комітетом та діловою спільнотою.