Ольга Піщанська: у період формування нової моделі ринків газу й електроенергії важливо забезпечити їх стабільну роботу та не допустити порушень
Опубліковано 12 серпня 2020 року о 14:26

Енергетика є одним з ключових напрямків роботи Антимонопольного комітету України, особливо зараз, коли ринки природного газу та електроенергії переживають період трансформації відповідно до вимог Третього енергетичного пакету і вразливі перед спробами компаній отримати конкурентні переваги в обхід закону. Про це сьогодні на брифінгу повідомила Голова Антимонопольного комітету України Ольга Піщанська.

Підтвердженням цьому є значна кількість проведених Комітетом досліджень, ухвалених рішень щодо припинення порушень, рекомендацій, наданих учасникам ринків та органам влади, та адвокаційних заходів, проведених АМКУ.

«На сьогодні ні на ринку газу, ні на ринку електроенергії досконалої конкуренції немає. Більше того, на цих ринках діють суб’єкти зі значною ринковою владою. Комітет завжди оперативно реагує на прояви недобросовісної поведінки таких компаній і у разі виявлення порушень вживає заходів», - зазначила Голова АМКУ.

Ольга Піщанська проінформувала про найбільш резонансні розслідування Антимонопольного комітету на енергетичних ринках.

Наразі Комітетом здійснюється розгляд справ на ринках природного газу:

 • справи про ознаки зловживання НАК «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ» монопольним становищем на ринку природного газу шляхом встановлення завищених цін на природний газ;
 • справи про ознаки зловживання 19 операторами газорозподільних мереж (Група РГК) монопольним становищем на ринку розподілу природного газу у вигляді надання переваг одній компанії – постачальнику лічильників природного газу;
 • справи про ознаки зловживання ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» монопольним становищем на ринку транспортування природного газу шляхом неправомірної зміни маржинальних цін на природний газ, що призвело до ущемлення інтересів замовників послуг транспортування.

На завершальному етапі перебувають розслідування на ринках електричної енергії:

 • справа про ознаки зловживання компанією ДТЕК на території Бурштинського енергоострова у вигляді встановлення завищених цін на електроенергію;
 • справа про ознаки антиконкурентних узгоджених дій між тепловими електростанціями групи компаній ДТЕК, ПАТ «Донбасенерго»,
  ПАТ «Центренерго» та окремих ТЕЦ з постачальниками вугілля при встановленні цін на енергетичне вугілля.

За результатами розгляду цих справ Комітетом будуть прийняті відповідні рішення.

Одночасно Ольга Піщанська проінформувала про перспективні напрямки роботи Антимонопольного комітету на енергетичних ринках.

З 1 серпня цього року споживачі отримали можливість самостійно обирати собі постачальника природного газу відповідно до прийнятої Кабміном постанови.

Зважаючи на те, що населення споживає більше 40% від загального обсягу споживання природного газу в країні, ринок постачання природного газу саме для категорії побутових споживачів є досить привабливим.

«Створення необґрунтованих перешкод у зміні споживачем постачальника природного газу може містити ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Відтак, застерігаю постачальників природного газу, насамперед такі потужні компанії як НАК «Нафтогаз України» та Групу РГК, від вчинення змов та зловживань, а також недобросовісної конкуренції на ринку. У разі виявлення таких фактів Комітет буде вживати відповідних заходів реагування», - наголосила Голова АМКУ.

Щодо ринків електричної енергії, то найбільш актуальним питанням, що наразі перебуває на розгляді в Комітеті, є заяви учасників ринку на дії компанії НЕК «Укренерго».

За інформацією учасників ринку, некоректна робота компанії НЕК «Укренерго» призводить до виникнення штучних боргів у постачальників електроенергії, виробників, а в окремих випадках до неможливості здійснення ними діяльності на ринку взагалі.

Зважаючи, що НЕК «Укренерго» є ліцензіатом НКРЕКП, Комітет надав НКРЕКП  рекомендації, спрямовані на усунення проблемних питань функціонування балансуючого ринку електроенергії.

Підсумовуючи, Ольга Піщанська зазначила: «АМКУ зі свого боку й надалі пильно стежитиме за цими галузями економіки і вдаватиметься до відповідних заходів у залежності від виявлених проблем та встановлених порушень».

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux