Виготовлення спеціальних бланків нотаріальних документів. АМКУ надав пропозиції Уряду

Опубліковано 14 липня 2022 року о 17:02

Антимонопольний комітет України запропонував Уряду внести зміни до його Постанови «Деякі питання використання спеціальних бланків нотаріальних документів» (від 09.12.2021 № 1290). Метою надання пропозицій є запобігання негативним наслідкам для конкуренції на ринку забезпечення виготовлення спеціальних бланків нотаріальних документів. Таке рішення АМКУ прийняв на засіданні 14 липня 2022 року.


Положеннями вищезгаданої Постанови визначено, що виготовлення бланків здійснюється виключно державним підприємством, що належить до сфери управління Мінекономіки та спеціалізується на виготовленні бланків документів зі спеціальними елементами захисту. При цьому Постановою не передбачено конкурентної процедури входження на ринок забезпечення виготовлення бланків державного підприємства, відповідального за їх виготовлення.


Визначення відповідальним за виготовлення бланків саме державного підприємства, яке належить до сфери Мінекономіки, Мін’юст пояснює непоширенням дії Закону України «Про публічні закупівлі» на випадки, якщо предметом закупівлі є бланки документів, які потребують використання спеціальних елементів захисту, що виготовляються підприємствами, що належать до сфери управління Мінекономіки.


Однак Комітет встановив, що непоширення дії Закону України «Про публічні закупівлі» на випадки, якщо предметом закупівлі є бланки документів, що відповідно до законодавства України потребують використання спеціальних елементів захисту, що виготовляються підприємствами зі сфери управління Мінекономіки, не означає, що ці бланки можуть виготовлятися виключно держпідприємством зі сфери управління Мінекономіки.

АМКУ відзначає, що є декілька державних підприємств, що спеціалізуються на виготовленні бланків документів з використанням спеціальних елементів захисту. Зокрема, це державне підприємство «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» (сфера управління Мінекономіки) та державне підприємство «Київська офсетна фабрика» (сфера управління Мінфіну).


Також Комітет взяв до уваги звернення до нього юридичних осіб, зокрема учасників ринку забезпечення виготовлення бланків, в яких наголошувалося на негативному впливі на конкуренцію окремих положень цієї Постанови.


З огляду на це АМКУ визнав, що Постанова в частині визначення виробником бланків державного підприємства, яке належить до сфери управління Мінекономіки поза конкурентною процедурою, містить положення, що не відповідає законодавству про захист економічної конкуренції та матиме негативний вплив на конкуренцію на ринку забезпечення виготовлення бланків.

Важливо, що АМКУ неодноразово звертав увагу Уряду та Мін’юсту на ризики, які створює для конкуренції визначення виробником бланків підприємства поза конкурентною процедурою.

У зв’язку з цим, керуючись пунктом 14 частини третьої статті 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», АМКУ вніс Уряду пропозицію доручити Мін’юсту (як розробнику) вжити заходів з внесення змін до прийнятої КМУ Постанови. 

Повний текст пропозицій АМКУ.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux