Скасувати заборону на використання вагонних коліс. АМКУ надав рекомендації Укрзалізниці

Опубліковано 15 липня 2021 року о 17:37

Антимонопольний комітет України, в рамках дослідження становища групи компаній Інтерпайп на ринку суцільнокатаних вагонних коліс (далі – суцільнокатані колеса) виявив факт заборони вагоноремонтним підрозділам АТ «Укрзалізниця» та підприємствам, що ремонтують чи виготовляють колісні пари вантажних вагонів, але не входять до структури товариства використовувати суцільнокатані колеса виробництва двох китайських компаній.

Довідково: суцільнокатані колеса використовуються для забезпечення переміщення рухомого складу залізничного транспорту. Основними їх споживачами є АТ «Укрзалізниця», вагонобудівні підприємства та власники вагонних парків. 

В Україні необхідною умовою на використання суцільнокатаних коліс на залізничних коліях загального користування є наявність сертифікату відповідності вимогам ДСТУ ГОСТ 10791:2016 (ГОСТ 10791-2011). Тобто, сертифікація – це основний адміністративний бар’єр, що суттєво впливає на можливості входу на цей ринок нових компаній.

У 2017 – 2020 роках на цьому ринку існувало кілька продавців (виробників) коліс:

 • Група компаній Інтерпайп;
 • ТОВ «МС Трейд Україна», яке діє як торговий представник ТК «ЄВРАЗХОЛДІНГ» (Російська Федерація);
 • АО «Виксунский металлургический завод» (Російська Федерація);
 • ТОО «Проммашкомплект» (Республіка Казахстан).

Однак у грудні 2020 державне підприємство «Дніпропетровський орган з сертифікації залізничного транспорту» скасувало дію сертифікату для ТОО «Проммашкомплект» (Казахстан). 

Також у травні 2020 року рішенням РНБО, введеним у дію Указом Президента України № 184/2020, було запроваджено санкції проти АО «Виксунский металлургический завод» (РФ).

А у 2021 році Постановою КМУ № 269 було заборонено до 31 грудня 2021 р. (включно) ввезення на митну територію України суцільнокатаних коліс, що походять з Російської Федерації. 

Крім того, під час дослідження АМКУ дізнався, що у 2020 році АТ «Укрзалізниця» надіслала на адресу своїх вагоноремонтних підрозділів, а також підприємствам, що здійснюють виготовлення або ремонт колісних пар та не входять до структури товариства факсограму, у якій містилася заборона використовувати суцільнокатані колеса виробництва компаній Maanshan Iron & Steel Co., Ltd (КНР) та Taiyuan Heavy Railway Transit Equipment Co., Ltd (КНР), як такі, що «не відповідають ДСТУ ГОСТ 10791:2016 (ГОСТ 10791-2011)».

Зазначимо, що оцінка відповідності (сертифікація) суцільнокатаних коліс відповідно до вимог ДСТУ ГОСТ 10791 належить до виключних повноважень органів з оцінки відповідності. Наразі це ДП «ДОСЗТ» та ДП «УкрНДІВ». Тобто Укрзалізниця не мала повноважень ані здійснювати оцінку відповідності коліс вимогам ДСТУ ГОСТ 10791, ані встановлювати заборону на їх використання.

Такі дії товариства, на думку Комітету, унеможливили потенційну появу на українському ринку суцільнокатаних коліс виробництва Maanshan Iron & Steel Co., Ltd (КНР) та Taiyuan Heavy Railway Transit Equipment Co., Ltd (КНР), а також презюмувало, що всі колеса виробництва згаданих вище компаній не відповідають вимогам ДСТУ ГОСТ 10791. Це не відповідає дійсності, оскільки органи з оцінки відповідності не проводили сертифікацію цих суцільнокатаних коліс, а лише - випробування окремих зразків.

Наслідками таких дій Укрзалізниці є створення штучного бар'єра для входження на ринок України компаній Maanshan Iron & Steel Co., Ltd та Taiyuan Heavy Railway Transit Equipment Co., Ltd., що, на думку Комітету, містить ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органу адміністративно-господарського управління та контролю.

З метою припинення порушення Комітетом для АТ «Укрзалізниця» надано такі обов’язкові для розгляду рекомендації:

 • припинити дії, у вигляді надання вказівки щодо заборони використання суцільнокатаних вагонних коліс виробництва компаній Maanshan Iron & Steel Co., Ltd та Taiyuan Heavy Railway Transit Equipment Co., Ltd. при виготовленні, поточному, середньому, капітальному ремонті колісних пар, прийманні таких колісних пар інспекцією ЦТА УЗ, а також експлуатації на залізницях України під вантажними вагонами всіх форм власності, всіх залізничних адміністрацій;
 • довести до відома учасників ринку про припинення таких дій.

Комітет очікує, що вказані рекомендації позитивно вплинуть на стан конкуренції на загальнодержавному ринку суцільнокатаних вагонних коліс та призведуть до виведення на нього нових учасників в короткостроковій перспективі
Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux