Мета рекомендацій – недопущення створення бар’єрів для входу газовидобувних підприємств на ринки природного газу.
Дійові особи:
Надра
Питання, яке «лежить на поверхні»: чи може добувальник газу, наприклад Стрийнафтогаз, заявити, що пробурив свердловину на глибину 1 км і добуває новий газ, а насправді качати газ з глибини 700 метрів із сховища (куди його закачало інше підприємство)? Відповідь: ні, тому що добувальник газу зобов’язується провести через сховище герметичні труби і встановити на своїй свердловині обладнання, яке щосекунди (!) перевіряє склад газу. А він завжди відрізнятиметься від хімічного складу, закачаного в сховища. Обладнання це, до того ж, контролюється державою.
Історія, яка стала приводом до рекомендацій Антимонопольного комітету
Товариство Стрийнафтогаз, отримавши всі необхідні дозволи, добуває газ на родовищі з назвою Добрівлянська площа та продає його споживачам. Між поверхнею і покладами газу, які добуває Стрийнафтогаз, є підземні сховища газу (в природніх прадавніх печерах), через які Стрийнафтогаз має пройти, щоб дістатися до тієї самої Добрівлянської площі. Просвердлити ґрунт, пройти сховище, потім знову пласти землі. Встановити герметичні труби і ними піднімати на поверхню добутий газ.
Саме так і відбулося в нашому випадку, однак Укртрансгаз, оператор підземних сховищ газу, чомусь вирішив, що треба перевірити герметичність труб Стрийнафтогазу. Іншими словами, непрямо, але вказав на підозру, що Стрийнафтогаз качає не з глибини новий газ, а потрошку піднімає на поверхню чужий, який не так глибоко. Хоча, нагадаємо, на свердловині стоїть обладнання, яке перевіряє склад газу в трубі й показує, що це «новий» газ.
Стрийнафтогаз все ж йде на перевірку герметичності, але… така перевірка призвела до виведення свердловини з ладу. Втрати компанії очевидні.
І в цей момент підозра з’явилася вже в Стрийнафтогазу і полягала вона в тому, що перевірка була задумана навмисне, адже поки Стрийнафтогаз не качає і, відповідно, не продає газ споживачам, попит задовольняє їх прямий конкурент – Нафтогаз України. Який, нагадаємо, прямо пов’язаний із Укртрансгазом.
Позиція Антимонопольного комітету
Вивчивши описану історію, АМКУ вирішив надати рекомендації, які унеможливлять повторення таких ситуацій в майбутньому, ні зі Стрийнафтогазом, ні з іншими гравцями на ринку:
Рекомендації АМКУ є обов’язковими до розгляду суб’єктами, яким вони надані.