13 липня Верховна Рада України на позачерговому засіданні у першому читанні розгляне проєкт Закону №5431 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення діяльності Антимонопольного комітету України». Цей документ напрацьовано народними депутатами України спільно з європейськими партнерами.
«Україна в Угоді про асоціацію зобов’язалася наблизити своє законодавство про конкуренцію до законів ЄС. Фахівці проєкту Twinning розробили відповідні рекомендації і їх було покладено в основу реформи вітчизняного конкуренційного законодавства. По суті, даний законопроєкт дає змогу реалізувати 1-ий етап реформи й значно посилює інституційну спроможність АМКУ», - заявила голова Антимонопольного комітету Ольга Піщанська.
Що змінює законопроєкт №5431?
унеможливить уникнення порушниками відповідальності шляхом банкрутства чи перереєстрації компаній
зменшить адміністративний тиск на бізнес та унеможливить необґрунтовані перевірки
вдосконалить процес контролю за концентраціями
дасть змогу учасникам змови викрити її перед Антимонопольним комітетом
запроваджує процедуру врегулювання у справах у відповідь на визнання порушення та ін.
Чому ця реформа зараз на часі?
З низки законів щодо конкуренційного законодавства «наймолодшому» - «Про захист економічної конкуренції» - уже більше 19-ти років. Закон «Про Антимонопольний комітет України» був прийнятий ще у 1993 році, а Закон «Про захист від недобросовісної конкуренції» – у 1996 році. Відтоді значно змінилася економіка, поглибилася інтеграція України у світовий, зокрема, євроатлантичний геополітичний простір.
«За роки роботи Комітет нагромадив значний досвід застосування цього законодавства, виявлено деякі недосконалі, неактуальні, проблемні у застосуванні норми. І це також потребує врахування. Антимонопольний комітет підтримує проєкт закону №5431 та закликає народних депутатів проголосувати за нього і таким чином вперше за багато років зробити реальний крок до початку реформи конкуренційного законодавства!», - заявила Ольга Піщанська.
Нагадаємо, головний з розгляду цього законопроєкту Комітет ВРУ з питань економічного розвитку у своєму висновку від 16 червня рекомендував парламенту прийняти його за основу.