Концентрації у період дії воєнного стану. АМКУ надає роз’яснення

Опубліковано 30 березня 2022 року о 13:32

Після запровадження воєнного стану в Україні до Комітету продовжують надходити заяви про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб’єктів господарювання, а також численні запити щодо необхідності подання таких заяв, відповідальності за їх неподання чи розміру штрафних санкцій за вчинення концентрації без дозволу АМКУ під час дії воєнного стану тощо.

Тому АМКУ підготував рекомендаційні роз’яснення, що містять відповіді на найбільш поширені запитання:

Під час дії воєнного стану учасники концентрацій / узгоджених дій, інші визначені законом заявники не звільняються від необхідності подання до органів Комітету заяв про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб’єктів господарювання (далі – заяви) у випадках передбачених Законом України «Про захист економічної конкуренції» (далі – Закон).

Водночас Комітет бере до уваги той факт, що можливості суб’єктів господарювання, пов’язані зі збором, складанням та поданням відповідних заяв можуть бути обмежені (зокрема, у зв’язку із наслідками бойових дій). Тому на період дії воєнного стану Комітет дозволяє суб’єктам подавати скорочений перелік документів, що додаються до заяв. Вказаний перелік та вимоги до оформлення заяв визначено у цих Рекомендаційних роз’ясненнях.

Також у період дії воєнного стану Комітет запроваджує спрощений порядок подання заяв. Зокрема, допускається подавання заяви електронною поштою.

Враховуючи, що робота Комітету під час дії воєнного стану здійснюється у дистанційному режимі та беручи до уваги відсутність доступу до державних реєстрів, розгляд Комітетом заяв, що надходять від суб'єктів господарювання під час дії воєнного стану, підлягає зупиненню.

Водночас, впродовж трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану, заявники або їхні уповноважені представники повинні подати до органу Комітету (згідно з підвідомчістю) документи та інформацію, що визначені законодавством, але не подавалися разом з заявою під час дії воєнного стану (далі – доповнення).

Після отримання від учасників узгоджених дій/концентрацій або їхніх представників доповнень до заяви (але не пізніше ніж через три місяці після припинення чи скасування воєнного стану), орган Комітету поновлює розгляд заяви, що надійшла у період дії воєнного стану та розглядає її з урахуванням наданих доповнень.

Комітет бере до уваги, що за таких обставин рішення за результатами розгляду заяв можуть бути прийняті уже після вчинення суб’єктами господарювання заявлених узгоджених дій чи концентрацій. Це породжує певну правову невизначеність для суб’єктів господарювання та інших заінтересованих осіб щодо відповідальності за концентрації/узгоджені дії без дозволу органів Комітету.

З метою забезпечення передбачуваності застосування положень законодавства, Комітет сформував підходи до визначення штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктами 5 та 12 статті 50 Закону та вчинених у період дії воєнного стану. При цьому розмір штрафів варіюватиметься в залежності від дотримання / не дотримання заявниками вимог, викладених у прийнятих Рекомендаційних роз’ясненнях.

Зокрема, у разі здійснення під час дії воєнного часу концентрації без отримання відповідного дозволу органів Комітету, якщо наявність такого дозволу необхідна й така концентрація не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на всьому ринку (чи в значній його частині) та не є забороненою відповідно до Закону України «Про санкції», штраф визначатиметься в розмірі, що не перевищує 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такий розмір штрафу визначатиметься лише у разі дотримання вимог та строків оформлення та подання заяви, визначених у цих Рекомендаційних роз’ясненнях.

Вказані винятки не застосовуються у тому випадку, коли кінцевим(-ми) бенефіціарним(-ми) власником(-ками) одного з учасників концентрації є Російська Федерація або громадяни Російської Федерації, які підтримали військову агресію проти України, або якщо Комітет матиме обґрунтовані підозри, що метою концентрації є виведення активів/часток/паїв/акцій з-під дії міжнародних санкцій запроваджених за військову агресію проти України. У такому випадку штраф визначатиметься у максимальному розмірі, передбаченому Законом.

Повний текст рекомендаційних роз’яснень дивіться за посиланням: https://amcu.gov.ua/npas/pro-deyaki-pitannya-povyazani-z-nadannyam-ta-rozglyadom-zayav-pro-nadannya-dozvolu-na-uzgodzheni-diyi-koncentraciyu?v=624d6f1715abc 


Оберіть зручний ЗАСТОСУНОК - дізнавайтеся НОВИНИ першими

Facebook / Telegram / Instagram / Twitter

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux