Антимонопольний комітет України, проаналізувавши власну багаторічну практику з розгляду справ, що стосуються ринків вивезення побутових відходів, дійшов висновку про низьку дисципліну з дотримання вимог конкурентного законодавства на них.
Порушення фіксувалися Комітетом як з боку органів місцевого самоврядування, так і суб’єктів господарювання, що працюють на регіональних ринках відповідних послуг.
Зокрема, у 2019-2020 роках Комітет зафіксував понад 200 системних порушень конкурентного законодавства на ринках вивезення побутових відходів.
Також на етапах проведення конкурсу, укладення договору, формування тарифів та надання державної допомоги було встановлено фактори, що стримують розвиток конкуренції та створюють передумови для порушення відповідного законодавства.
Комітет неодноразово звертався до Міністерства розвитку громад та територій України з листами щодо необхідності усунення порушень та надавав рекомендації для вирішення проблемних питань. Утім належного реагування з його боку не відбулося.
Відтак, 27 травня 2021 року, на засіданні Комітету схвалено пропозиції до Кабінету Міністрів України. Зокрема Комітет пропонує КМУ внести зміни до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою КМУ від 16.11.2011 № 1173 (зі змінами) та його додатку 1 і передбачити:
Також Комітет пропонує Уряду внести зміни до Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затверджений постановою КМУ від 26.07.2006 № 1010, передбачивши перелік умов і підстав зміни ціни на послуги з вивезення побутових відходів протягом дії договору.
«Ми багато працюємо з органами місцевої влади і маємо певну статистику таких порушень. Їх дійсно дуже багато, що створює загрозливу ситуацію на ринку. Відтак, якщо ми не отримаємо належного реагування з боку Міністерства розвитку громад та територій України, то доведеться у Комітеті напрацювати окрему стратегію з вирішення цієї проблеми», - зауважила, під час обговорення цього питання на засіданні, голова Комітету Ольга Піщанська.
Реалізація та впровадження пропозицій Комітету усуне бар’єри, що стримують розвиток конкуренції на ринках вивезення побутових відходів та створить конкурентні відносини серед їх учасників.