Розпочато справу за фактом нарахувань під час карантинних заходів боржникам КП «Київтеплоенерго» 3% річних та інфляційних втрат

Опубліковано 17 вересня 2021 року о 13:29

Cьогодні, 17 вересня 2021 року, Північне міжобласне відділення Антимонопольного комітету України (далі – Північне відділення) відкрило справу за фактом нарахування комунальним підприємством  «Київтеплоенерго» (далі – КП «Київтеплоенерго», Підприємство) в період дії карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), 3 % річних та інфляційних втрат на суму боргу за опалення та гарячу воду.

Раніше Північне відділення, відреагувавши на велику кількість скарг киян та народного депутата України щодо цього факту, за власною ініціативою дослідило дотримання Підприємством законодавства про захист економічної конкуренції.

Відділення встановило, що всупереч нормам, зазначеним у Прикінцевих та перехідних положеннях ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 530-IX, якими на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) та протягом 30 днів з дня його відміни, заборонено нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг, Підприємство відповідні нарахування та стягнення здійснювало. 

Нагадаємо, карантинні заходи діяли на території України з 11 березня 2020 року до 31 серпня 2021 року. Наразі їх продовжено. Отже, КП «Київтеплоенерго» з самого початку карантину і до цього часу мало б утриматися від нарахування 3% річних та інфляційних втрат боржникам.  

22 липня 2021 року Північне МТВ дало КП «Київтеплоенерго» обов’язкові для розгляду рекомендації:

 • утриматись від нарахування споживачам, які мають заборгованість за комунальні послуги (опалення, гаряча вода), 3% річних та інфляційні втрати на суму боргу, що виник в період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19);
 • зробити перерахунки споживачам, яким було здійснено нарахування 3% річних та інфляційні втрати на суму боргу за комунальні послуги (опалення, гаряча вода), що виник в період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

У відповідь підприємство повідомило Північне відділення про незгоду з його рекомендаціями та поросило не розпочинати розгляд справи щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Воно посилалося, зокрема, на низку судових рішень та на ст. 625 ЦКУ, де говориться, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом .

Слід зазначити, що правозастосування вищезгаданої ст. 625 ЦКУ (як загальної норми права) у наведених КП «Київтеплоенерго» висновках Верховного Суду стосується розгляду справ щодо укладених договорів між суб’єктами господарювання, а не між виконавцем та споживачами комунальних послуг – фізичними особами, з метою захисту прав яких було запроваджено заборону на стягнення санкцій під час дії карантинних обмежень.

Інші наведені Підприємством у якості аргументів судові рішення також не враховують Закон № 530-ІХ, який є спеціальними по відношенню до статті 625 Цивільного кодексу України (загального припису).

Натомість нагадуємо, що 21.07.2021 у справі № 752/24896/20 Київський апеляційний суд зазначив, що нарахування та стягнення 3% річних та інфляційних втрат на суму боргу, який виник у період карантину, порушує норми матеріального права, оскільки під час карантину штрафні санкції не нараховуються в силу імперативної вказівки Закону № 530-IX.

Нараховування КП «Київтеплоенерго» боржникам 3% річних та інфляційних втрат на суму їхнього боргу спричинило додаткові витрати споживачів та ущемлення їхніх інтересів при отриманні вказаних послуг. Такі дії Підприємства були б неможливими за умови існування конкуренції на відповідних ринках. 

Відтак, дії КП «Київтеплоенерго», що полягають у нарахуванні в період дії карантинних обмежень споживачам, які заборгували за опалення та гарячу воду 3% річних та інфляційних втрат на суму боргу містять ознаки порушення законодавства «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем:

 • на ринку надання послуг з централізованого опалення у межах м. Києва, де розташовані мережі, які використовуються (експлуатуються) Підприємством для надання послуг з централізованого опалення своїм абонентам (споживачам), що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б не можливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку;
 • та на ринку надання послуг з централізованого постачання гарячої води
  у межах м. Києва, де розташовані мережі, які використовуються (експлуатуються) Підприємством для надання послуг з централізованого опалення своїм абонентам (споживачам), що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим
  за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.

Відповідно адміністративна колегія Північного відділення ухвалила рішення про відкриття справи за вищевказаними фактами.  


Оберіть зручний ЗАСТОСУНОК - дізнавайтеся НОВИНИ першими

Facebook / Telegram / Instagram / Twitter Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux