Податки й державна допомога. АМКУ надає роз’яснення щодо застосування законодавства у цій сфері

Опубліковано 21 листопада 2022 року о 13:36

Антимонопольний комітет України надав роз’яснення щодо застосування законодавства у сфері державної допомоги до підтримки органами місцевого самоврядування суб’єктів господарювання у формі податкових заходів. У документі йдеться про законодавче регулювання місцевих податків в Україні та як законодавство про державну допомогу суб’єктам господарювання у формі податкових стимулів застосовується в ЄС та про підходи до встановлення ознак державної допомоги у зазначених заходах.

Не всі заходи, що мають на меті сприяти суб’єктам господарювання, вважаються державною допомогою, а лише ті, що вибірково надають переваги певним галузям економіки, суб’єктам господарювання або їх категоріям.

Наприклад, вибіркове надання підтримки окремим суб’єктам господарювання може здійснюватися у формі:

- встановлення знижених ставок податку в межах однієї групи платників податку;

- встановлення диференційованих ставок податку в межах однієї групи майна чи земель що використовуються в окремих видах господарської діяльності;

- звільнення від сплати податку для платників в окремих видах господарської діяльності,

Ці заходи звільняють окремих суб’єктів господарювання від частини їхніх звичайних витрат на сплату податку. В той час як інші компанії, які працюють у цих же правових та фактичних обставинах у межах одного населеного пункту, продовжують зазнавати вищеперерахованих витрат.

Надання таких вибіркових переваг тягне за собою спотворення або загрозу спотворення економічної конкуренції (у розумінні Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання») й містить ознаки державної допомоги, а отже - потребує повідомлення до Комітету та отримання його оцінки.

Наприклад, 29.12.2020 за результатами розгляду справи Комітет рішенням № 838- р визнав такою, що не є державною допомогою підтримку, надану Криворізькою міською радою у формі встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних осіб, що не здійснюють підприємницької діяльності, та загальних ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Зокрема щодо ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних осіб, які не здійснюють підприємницької діяльності, Комітетом встановлено, що ці платники податків не є суб’єктами господарювання та не беруть участі у господарському обороті на ринку. Отже, зазначений захід не надає їм жодних економічних переваг та не спотворює конкуренцію.

Також АМКУ брав до уваги, що загальні ставки  податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановлено в межах Податкового кодексу України залежно від виду майна та без спеціального характеру для окремих суб’єктів господарювання. Отже, встановлення Криворізькою міською радою загальних ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не надає вибіркових переваг суб’єктам господарювання для провадження окремих видів діяльності або виробництва окремих видів товарів. Така підтримка не спотворює та не загрожує спотворенням економічної конкуренції.

Водночас цим же рішенням Комітету було визнано державною допомогою іншу підтримку, яку надає Криворізька міська рада суб’єктам господарювання, що здійснюють економічну діяльність. Мова йде про:

встановлення зниженої ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для гуртожитків та пам’яток історичних та таких, що охороняються державою, у розмірі 0 %;

встановлення зниженої ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в межах групи платників податку для музеїв та бібліотек у розмірі 0,110 %, крім будівель архівів у розмірі 0,510 %;

встановлення зниженої ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для будівель спеціалізованих навчальних закладів для дітей з особливими потребами та будівель метрологічних станцій, обсерваторій у розмірі 0,110 %,

Такі форми підтримки не відповідають всім вимогам Критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для забезпечення розвитку регіонів та підтримки середнього та малого підприємництва, затверджених постановою КМУ від 07.02.2018 № 57. Відтак вона буде допустимою для конкуренції лише після внесення надавачем допомоги змін до умов її отримання. Наприклад, у такій ситуації це були:

- зобов’язання, які передбачали встановлення певного переліку витрат, що можуть покриватись державною допомогою, та розміру такої допомоги у відсотках від допустимих витрат;

- вимоги щодо категорій отримувачів;

- вимоги щодо здійснення та збереження інвестицій та створення нових робочих місць отримувачами державної допомоги;

- умови щодо визначення сукупного розміру державної допомоги.

Зазначимо, що зобов’язання за згаданим рішенням АМКУ Криворізькою міською радою було виконано. Надавач допомоги зробив програму такою, що відповідає вимогам законодавства. Й Комітетом було підтверджено виконання цих зобов’язань.


Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux