8 серпня 2024 року на засіданні Антимонопольного комітету України схвалено проєкти постанов Кабінету Міністрів України:
Проєкт постанови Уряду «Про внесення змін до критеріїв, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 р. № 348»;було розроблено у зв’язку із внесенням змін до Регламенту Комісії (ЄС) № 651/2014 від 17.06.2014 «Про визнання деяких категорій допомоги сумісними з внутрішнім ринком при застосуванні статей 107 та 108 Договору» (зміни від 23.06.2023) та забезпечення відповідності актів національного законодавства у сфері державної допомоги суб’єктам господарювання актам права Європейського Союзу (acquis ЄС).
Цим проєктом постанови пропонується внести зміни до:
Критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для забезпечення розвитку регіонів, зокрема, щодо:
Критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для підтримки середнього та малого підприємництва, зокрема, щодо:
Інший проєкт постанови Уряду «Про затвердження критеріїв оцінки допустимості окремих категорій державної допомоги суб’єктам господарювання, що надається для сприяння окремим видам господарської діяльності або окремих економічних сфер», розроблено з урахуванням положень європейського законодавства у сфері державної допомоги, практики Європейської Комісії та судової практики Суду Європейського Союзу під час застосування статті 107(3)(с) Договору про функціонування ЄС для оцінювання допустимості державної допомоги.
В подальшому, після прийняття Урядом таких критерій, вони застосовуватимуться Антимонопольним комітетом України для проведення оцінки допустимості державної допомоги, що надається суб’єктам господарювання для сприяння окремим видам господарської діяльності або щодо окремих економічних сфер. Таким чином, буде врегульовано критерії оцінки допустимості державної допомоги, які не охоплюються дією затверджених критеріїв оцінки допустимості окремих категорій державної допомоги, враховуючи положення статті 264 Угоди про асоціацію з ЄС.
Проєкт постанови імплементує загальні принципи оцінки допустимості державної допомоги, спрямованої на досягнення цілей статті 107(3)(с)ДФЄС, та які базуються на групуванні позитивних і негативних умов.
Позитивні умови - сприяння розвитку окремих видів господарської діяльності, а саме:
Негативні умови - уникнення невиправданих негативних наслідків для конкуренції, а саме:
Важливим кроком оцінки є збалансування позитивного та негативного впливу допомоги, тобто державна допомога вважатиметься допустимою, якщо позитивні її наслідки переважають негативні.
Прийняття та реалізація положень зазначених проєктів постанов є однією з умов подальшої підготовки України до членства в Європейському Союзі, що вкрай важливо для України в період воєнного стану та післявоєнної відбудови держави.
Також зазначаємо, що ці проєкти постанов будуть опубліковані на офіційному вебсайті Комітету для проведення електронних консультацій з громадськістю та надіслані зацікавленим органам на погодження у встановленому законодавством порядку.