Перетворити інститут державної допомоги з важкого та незрозумілого питання на дійсно ефективний інструмент – основна мета серії заходів, що їх реалізує АМКУ за сприяння проєкту ЄС «Підтримка Антимонопольного комітету України у впровадженні правил державної допомоги» (SESAR).
26 квітня в рамках цих заходів відбулася зустріч керівництва Антимонопольного комітету України з головою Харківської обласної державної адміністрації Айною Тимчук, головою Харківської обласної ради Артуром Товмасяном, першим заступником голови Харківської міської ради Олександром Новаком та ін.
Голова АМКУ Ольга Піщанська на початку зустрічі повідомила, що основна мета робочої поїздки - впровадження реалізації Закону «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», що набрав сили більше трьох років тому. Даний закон було прийнято на виконання умов Угоди про Асоціацію Україна-ЄС. А завдяки сприянню європейських експертів Україна має можливість переймати їхній більш як 60-річний досвід надання та отримання держдопомоги.
Ольга Піщанська зазначила - питання не у тому, що держава не повинна допомагати бізнесу, а в тому, що мають застосовуватися чіткі прозорі умови та розуміння мети і ефекту від такої фінансової підтримки. За її словами, АМКУ уже напрацював чимало кейсів з типових питань, таких як підтримка природних монополій чи комунальних підприємств, що надають безплатні послуги, приміром, лікарні. Така підтримка визнається недержавною допомогою. Питання ж виникають до виділення бюджетних ресурсів підприємствам, що діють на конкурентних або потенційно конкурентних ринках.
При цьому голова АМКУ особливо наголосила, що Харківщина має хороші показники по наданню державної допомоги. Є в області і великі успішні кейси. Як от рішення щодо визначення допустимою державною допомогою виділення фінансової підтримки комунальному підприємству «Міський ринок».
Своєю чергою губернаторка Харківської області Айна Тимчук підкреслила, що така ініціатива АМКУ та європейських партнерів є дійсно важливою, зважаючи на складність законодавства з цього питання і водночас його велику економічну та соціальну значущість.
При цьому перший заступник голови Харківської міської ради Олександр Новак зауважив, що місцева влада серйозно налаштована співпрацювати з АМКУ у цьому питанні і всіляко сприяти втіленню відповідного законодавства у життя. За його словами, більшість підприємств, що на Харківщині отримують державну допомогу, працюють за збитковими тарифами, тож доводиться компенсувати їм понесені збитки. Мова про тарифи в комунальній та транспортній сферах, а також - енергетиці.
Антимонопольний комітет України у питанні надання державної допомоги прагне працювати на випередження, зауважила директорка Департаменту моніторингу і контролю державної допомоги Оксана Дягілєва.
На цьому ж акцентував увагу і керівник проєкту ЄС «Підтримка Антимонопольного комітету України у впровадженні правил державної допомоги» Штефан Сабау. Він зазначив, що хоча законодавство щодо державної допомоги дійсно складне, утім його імплементація гарантує дотримання балансу між підтримкою підприємств та забезпеченням здорової конкуренції на ринку.
Також напередодні керівництво АМКУ поспілкувалося з представниками місцевого бізнесу, а 27 квітня відбудеться тренінг щодо впровадження правил надання державної допомоги. У ньому візьмуть участь представники структурних підрозділів Харківської міської ради, численних територіальних громад, працівники Східного міжобласного територіального управління АМКУ та комунальних підприємств.