28 листопада 2024 року Антимонопольний комітет України на своєму засіданні затвердив Звіт щодо інвентаризації програм підтримки суб’єктів господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів, які існували на день набрання чинності Законом України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».
У Звіті Європейської Комісії про прогрес України в рамках Пакета розширення Європейського Союзу 2023 року зазначено, що Україна у 2024 році повинна, зокрема, підготувати достовірну та повну інвентаризацію схем державної допомоги, запроваджених до створення органу, відповідального за контроль державної допомоги.
На виконання зазначеної рекомендації Єврокомісії пункт 66 Плану заходів, затвердженого розпорядженням КМУ № 133-р від 09.02.2024, передбачає:
Водночас, наразі дія окремих положень Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» залишається призупиненою відповідно до пункту 52 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону. Комітет продовжив підготовчу роботу для завершення інвентаризації чинних програм державної допомоги.
У Звіті щодо інвентаризації АМКУ проаналізував понад 140 заходів, що містять ознаки чинної державної допомоги. Такі заходи були об’єднанні в потенційні програми чинної державної допомоги в залежності від економічної сфери та мети підтримки.
Також Комітет спільно з експертами Проекту ЄС «COMPASA» провів 19 нарад з основними надавачами державної допомоги. Після здійснення спільного аналізу заходів і програм підтримки було виявлено 56 програм, які містять ознаки чинної державної допомоги.
Тому, відповідно до пункту 66 Плану заходів з виконання рекомендацій Європейської Комісії, після відновлення дії обов’язку надавачів державної допомоги щодо подання інформації про чинну державну допомогу, зазначені програми мають бути надані Комітету у порядку, встановленому Законом України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».
В подальшому Комітетом буде визначена належність цих програм до державної допомоги та проведена оцінка їх допустимості для конкуренції відповідно до процедури, визначеної Законом. А також оцінені програми державної допомоги будуть внесені до реєстру чинної державної допомоги.
Водночас, до відновлення дії окремих положень Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» надавачі державної допомоги повинні розглянути питання щодо приведення потенційних програм чинної державної допомоги у відповідність до Закону та критеріїв оцінки допустимості державної допомоги у відповідних сферах.
Довідково: Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, вимагає від України забезпечити створення повністю функціонуючої системи контролю державної допомоги. У статті 267 Угоди про асоціацію визначено конкретні зобов’язання щодо створення повного реєстру чинних програм державної допомоги. Угода про асоціацію також зобов’язує Україну привести всі чинні програми допомоги в відповідність до правил державної допомоги.