Комісією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі – Комісія) відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі – Особливості) здійснюється розгляд скарг про порушення замовниками порядку проведення процедур публічних закупівель у тому числі щодо тендерної документації та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулись до закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій.
Відповідно частини другої статті 18 Закону скарга до органу оскарження подається суб’єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель.
Якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою мають бути завантажені документальне підтвердження/докази.
Аналогічні положення містяться у пункті 56 Особливостей.
Відповідно до частини п’ятої статті 18 Закону скарга повинна містити, зокрема, перелік таких документів (доказів).
Відповідно до пункту 63 Особливостей орган оскарження залишає скаргу без розгляду в разі, коли скарга не відповідає вимогам частини п’ятої статті 18 Закону, пунктам 56, 59 і 60 цих Особливостей.
Пунктом 64 Особливостей передбачено, що орган оскарження приймає рішення про припинення розгляду скарги в разі, коли обставини, зазначені вище, установлені органом оскарження після прийняття скарги до розгляду.
Останнім часом велика кількість скарг, що надходять до органу оскарження, не відповідають зазначеним вище вимогам, у зв’язку з чим не розглядаються Комісією по суті.
Звертаємо увагу суб’єктів оскарження на необхідність дотримання зазначених вище положень Закону та Особливостей під час підготовки та подання відповідних скарг з метою ефективного захисту своїх прав і законних інтересів, пов’язаних з участю у процедурах закупівлі.