До Антимонопольного комітету надходять звернення від суб’єктів господарювання щодо необхідності припинення практики реалізації препаратів, що містять у своєму складі активні фармацевтичні інгредієнти під виглядом «дієтичних добавок».
Проблема полягає у тому, що лікарські засоби, що мають схожі терапевтичні властивості та містять однакові діючі речовини виходять на ринок різними шляхами. Одні – як лікарські засоби, а інші – як дієтичні добавки. А це своєю чергою тягне за собою різні підходи щодо державного контролю (нагляду) за обігом цих препаратів та різні умови їх входження на ринки.
У зверненнях до АМКУ говориться, що таку практику застосовують окремі суб’єкти господарювання, щоб не проходити процедуру реєстрації лікарських засобів, відповідні перевірки та експертизи.
Тобто те, що мало б реєструватися як лікарський засіб виводиться на ринок, як «дієтична добавка». У зв’язку з зазначеним, Антимонопольний комітет проводить дослідження цих дій на відповідність законодавству про захист економічної конкуренції. Але уже зараз можна говорити, що до такої ситуації призвели численні прогалини у законодавчій площині.
27 липня за ініціативою Антимонопольного комітету відбулася перша робоча зустріч з цього питання з представниками Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Сторони обговорили бачення цієї проблеми та домовилися про співпрацю, направлену на врегулювання питання обігу дієтичних добавок, до складу яких входять активні фармацевтичні інгредієнти задля припинення недобросовісної поведінки окремих виробників (операторів ринку).