Що таке програма державної допомоги?
Програма державної допомоги - це нормативно-правовий акт або сукупність актів, на підставі яких певним категоріям суб’єктів господарювання передбачається надання державної допомоги впродовж певного або невизначеного періоду у визначеному або невизначеному розмірі. Водночас програма державної допомоги повинна містити принципи, на основі яких може бути надана державна допомога. Ці принципи стосуються змістовних і процедурних аспектів надання допомоги, включаючи контроль ex-post.
Такі принципи можуть бути визначені в одному нормативно-правовому акті (наприклад, в законі або постанові Кабінету Міністрів) або в кількох нормативно-правових актах, що формують програму в цілому (закон і постанова Кабінету Міністрів). Вони повинні забезпечити повну допустимість допомоги, наданої в рамках програми, з точки зору дотримання відповідних правил надання державної допомоги. Повна відповідність правилам державної допомоги забезпечується шляхом отримання рішення АМКУ згідно із Законом України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».
Програми допомоги можуть охоплювати широкий спектр цілей, таких як сприяння регіональному розвитку, підтримка МСП, стимулювання досліджень та інновацій, досягнення екологічних цілей тощо.
На відміну від індивідуальної державної допомоги, яка є одноразовим грантом для конкретного суб'єкта господарювання, програма надає підтримку ширшій групі невизначених отримувачів на основі заздалегідь визначених критеріїв.
Правила програми допомоги мають бути прозорими щодо права на отримання допомоги, форми допомоги та її обсягу, забезпечуючи чесну конкуренцію.
Загальні принципи надання допомоги
1. Змістовні правила
2. Процедура надання допомоги
3. Правило контролю ex-post, вимоги до звітності