«Північний потік-2»: АМКУ оштрафував компанії пов’язані з проектом на більш ніж 47 млн грн

Опубліковано 24 листопада 2022 року о 17:33

24 листопада 2022 року Тимчасова адміністративна колегія Антимонопольного комітету України винесла рішення щодо накладення штрафу на ТОВ «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ»  та ТОВ «ЕНЖІ ЕНЕРДЖИ МЕНЕДЖМЕНТ ЮКРЕЙН» за  неподання інформації на вимоги державного уповноваженого АМКУ.

У вересні 2021 року, в рамках заходів державного контролю з виявлення порушень законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, у частині контролю за концентраціями та узгодженими діями суб’єктів господарювання, АМКУ розпочав дослідження дій іноземних компаній ПАТ «Газпром», «Uniper Gas Transportation & Finance B.V.», «Engie Energy Management Holding Switzerland AG», «OMV Gas Marketing Trading & Finance B.V.», «Shell Exploration and Production (LXXI) B.V.», «Wintershall Nederland Transport and Trading B.V.».  

Комітетом досліджувалося укладення ними угод про фінансування проекту «Північний потік – 2» та розподілу повноважень між його учасниками. 

Попередній аналіз наявної в Комітеті інформації, засвідчує, що зазначені вище дії можуть  призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції. Вчинення узгоджених дій, передбачених статтею 10 Закону, забороняється до отримання дозволу органів Антимонопольного комітету України або Кабінету Міністрів України. Зазначені компанії ж за відповідним дозволом на узгоджені дії до Комітету не звертались. 

В рамках дослідження Комітет встановив три пов’язані відносинами контролю з цими компаніями суб’єкти господарювання, що працюють в Україні: ТОВ «ЕНЖІ ЕНЕРДЖИ МЕНЕДЖМЕНТ ЮКРЕЙН», ТОВ «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ» та ТОВ «БАСФ Т.О.В.». Вони не є безпосередніми учасниками проекту «Північній потік-2». 

Водночас згідно зі статтею 63 Закону «Про захист економічної конкуренції», суб’єкти господарювання, пов’язані відносинами контролю повинні обмінюватися між собою інформацією та вживати заходів для запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.  Відповідно трьом згаданим суб’єктам господарювання було надіслано вимоги про надання інформації щодо підтвердження або спростування факту укладення іноземними компаніями угод. Також вимагалося надати пояснення щодо необхідності отримання дозволів органів Комітету на зазначені дії. 

Жоден із відповідачів не виконав вимоги Комітету. Неподання інформації на вимогу Комітету не дало можливості Антимонопольному комітету України встановити, чи повинні були згадані компанії отримувати дозвіл АМКУ на зазначені узгоджені дії, тож наразі неможливо встановити наявність чи відсутність в їхніх діях порушення відповідного законодавства.

За неподання інформації на вимогу державного уповноваженого АМКУ, що є порушенням, передбаченим пунктом 13 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», на ТОВ «АЛЬЯНС ХОЛДИНГ»  накладено штраф у розмірі 43,452 млн грн (це найбільший штраф, який накладався Комітетом за цим видом порушення).  Також ТОВ «ЕНЖІ ЕНЕРДЖИ МЕНЕДЖМЕНТ ЮКРЕЙН»  за неподання інформації Комітету оштрафовано на 3,941 млн грн. 

Розгляд справи щодо ТОВ «БАСФ Т.О.В.» наразі триває.

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux