На засіданні 5 жовтня 2023 року Антимонопольний комітет України надав дозвіл компанії «Mastercard Europe S.A.»(м. Ватерлоо, Бельгія) і компанії «Visa International Service Association» (м. Фостер-Сіті, Каліфорнія, США) на внесення змін до узгоджених дій щодо зміни розміру внутрішньодержавних міжбанківських комісій, які сплачуються еквайром на користь емітента.
Раніше рішенням АМКУ від 11.11.2021 № 623-р було надано дозвіл компанії «Mastercard Europe S.A.» і компанії «Visa International Service Association» на узгоджені дії у вигляді зменшення розміру внутрішньодержавних міжбанківських комісій, які визначаються платіжною організацією платіжної системи щодо відповідних споживчих платіжних облікових реквізитів, які сплачуються еквайром на користь емітента, в Україні. Це було реалізовано у формі Меморандуму про сприяння конкурентному платіжному ринку в Україні між компанією «Mastercard Europe S.A.», компанією «Visa International Service Association» і Національним банком України.
Згідно з Меморандумом, розмір діючої внутрідержавної міжбанківської комісії в Україні на цей момент становить ≤ 0,90 відсотка.
Зміни, які вносяться до узгоджених дій здійснюються відповідно до додаткової угоди № 2 до Меморандуму, яка передбачає, що компанії погодилися здійснити перегляд граничного розміру ставок внутрішньодержавних міжбанківських комісій відносно споживчих платіжних реквізитів за наступним графіком:
Запропоновані зміни до узгоджених дій стосуються лише подальшого тимчасового зменшення максимального граничного розміру ставки міжбанківської комісії на період воєнного стану, та повернення до діючих умов Меморандуму після завершення воєнного стану.
Впровадження подальшого зниження рівня міжбанківської комісії – це спроба державних органів та інших представників галузі відповісти на запит про допомогу торгових мереж, які понесли істотні економічні втрати, спричинені війною.
Заплановані зміни до узгоджених дій спрямовані на встановлення ефективного та збалансованого граничного розміру ставок міжбанківських комісій з урахуванням інтересів усіх учасників ринку в умовах воєнного стану.
Очікується, що ці зміни дозволять торговим мережам зберегти чинний рівень цін для кінцевого споживача. Також це рішення сприятиме розвитку малих і середніх підприємців, та загалом економічному розвитку України.
Заявлені зміни до узгоджених дій не призводять до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції на товарних ринках України, тому Комітет дозволив їх.