Групу компаній пов’язаних з Roshen Europe B.V. оштрафовано на 283 млн грн за зловживання монопольним становищем

Опубліковано 21 грудня 2021 року о 16:41

Сьогодні, 21 грудня 2021 року, Антимонопольний комітет України оштрафував на загальну суму 283 624 500 грн групу компаній: ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА», ПрАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ КПК», ПрАТ «ІНТЕРКОРН» (далі – Група), пов’язаних відносинами контролю через кінцевого бенефіціарного власника – О. П. Порошенка. Штраф винесено за два порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем на загальнодержавному ринку первинної реалізації патоки крохмальної кукурудзяної та глюкозних сиропів. 

Порушення полягали у:

 • необґрунтованому підвищенні цін на патоку та сиропи протягом квітня-червня 2018 року, лютого-березня 2019 року та у жовтні 2020 року;
 • у встановленні протягом 2018-2020 років різних умов до рівнозначних угод з покупцями цього товару без обґрунтованих причин.

Під час розгляду справи, який тривав півтора року, Комітет встановив, що у 2018-2020 роках Група була єдиним виробником патоки на території України та найбільшим і найпотужнішим учасником ринку з частками 65,49 % (у 2018 р.), 93,86 % (у 2019 р.) та 79,75 % (у 2020 р.). Група мала ринкову владу, що проявлялася у її здатності встановлювати свої умови продажу товарів на внутрішньому ринку, підтримувати непрозору та безсистемну цінову політику з власними контрагентами, здійснювати політику направлену на підтримання власного монопольного становища. Єдиними конкурентами Відповідача протягом 2018-2020 років були імпортери з порівняно невеликими частками.

Також встановлено, що Група є єдиним виробником крохмалю кукурудзяного на території України з частками 74,26 % (у 2018) та 96,79 % (у 2019).

Враховуючи наведене, Комітетом визнано, що Група у складі ПрАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ КПК», ПрАТ «ІНТЕРКОРН» та ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» займала монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному ринку первинної реалізації патоки крохмальної кукурудзяної та сиропів в часових межах 2018-2020 роки.

Шляхом аналізу цінової поведінки Групи встановлено, що протягом 2018-2020 років ціна на патоку та сиропи підвищувалася та знижувалася нею безсистемно. Комітетом не виявлено залежності між динамікою оптово-відпускних цін на товар та такими складовими їхньої собівартості: зміна цін на зерно кукурудзи, зміна вартості його переробки, кон’юнктура ринку тощо. У договорах між ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» та покупцями патоки, не виявлено взаємозв’язку між кількісними показниками обсягів закупівлі та цінами патоки при інших однакових умовах договору.

Також виявлено, що Група здійснювала цінові виключення для окремих суб’єктів господарювання (кондитерських фабрик). Наприклад, для одного з покупців патоки у досліджуваний період встановлювалися ексклюзивно низькі ціни. Поясненням цьому може бути спроба Групи таким чином завадити одному зі своїх найбільших покупців патоки перейти до конкурента (імпортера) - ТОВ «АМІЛКО» (Ростовська обл. РФ), а також - не допустити переходу до нього інших покупців патоки, чиї потужності розташовані в східній частині України.

При цьому Комітетом встановлено, що у цей час від асоціації «Укркондпром» почали надходити ініціативи щодо введення заборони на ввезення патоки з Російської Федерації. І 08.01.2019 Постановою КМУ № 1154 таку заборону було введено.

Отже, така відсутність зрозумілого механізму формування ціни на товар та умов отримання знижок для одних контрагентів може створювати переваги для інших, які, на відміну від перших, мають чітке розуміння щодо цін та обсягів придбання товару. 

Також Комітет виявив застосування Групою різних умов у договорах поставки патоки з покупцями без об’єктивно виправданих на те причин: порядок замовлення та погодження поставок товару, умови оплати товару, санкцій тощо.

Перераховані вище підходи до договірної політики у сукупності з безсистемним та непрозорим ціноутворенням, суперечать логіці ведення розумної економічної діяльності та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Крім того, враховуючи, що відповідач  є учасником вертикально-інтегрованого суб’єкта господарювання (має замкнений цикл виробництва товарів – від вирощування кукурудзи до виробництва кондитерських виробів), за рахунок ефекту масштабу ДП «КК «РОШЕН» міг отримувати істотні конкурентні переваги, що забезпечуються можливістю придбання у Групи патоки, як сировини для своєї кінцевої продукції, за цінами меншими ніж для конкурентів – виробників кондитерських виробів на території України.

Проаналізувавши суть встановлених порушень конкурентного законодавства, Комітет вирішив накласти такі штрафи на учасників Групи:

 • ТОВ «ІНТЕРСТАРЧ УКРАЇНА» - 210 185 150 грн (по 105 092 575 грн за кожне порушення),
 • ПрАТ «ДНІПРОВСЬКИЙ КПК»  - 47 458 400 грн (по 23 729 200 за кожне порушення),
 • ПрАТ «ІНТЕРКОРН» - 25 980 950 грн (по 12 990 475 за кожне порушення). 

Також АМКУ зобов’язав у двомісячний строк з дати отримання рішення припинити порушення, визначені у пункті 5 резолютивної частини цього рішення та повідомити про це Комітет у 5-денний строк.


Оберіть зручний ЗАСТОСУНОК - дізнавайтеся НОВИНИ першими

Facebook / Telegram / Instagram / Twitter

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux