Антимонопольний комітет України на засіданні 21 квітня 2022 р. схвалив проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги в галузі авіації». Мова йде про підтримку, що надається аеропортам та авіаційним перевізникам України.
Документ створює правові механізми реалізації положень Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» та формує нормативно-правову базу при здійсненні оцінки допустимості державної допомоги у відповідній галузі.
Згідно з проєктом Постанови, критерії оцінки допустимості державної допомоги в авіаційній галузі мають містити:
• мету і форми державної допомоги;
• категорії отримувачів державної допомоги;
• максимальний розмір;
• умови та спосіб розрахунку сукупного розміру державної допомоги;
• витрати, що можуть бути відшкодовані отримувачам державної допомоги.
Також пропонується встановити декілька видів державної допомоги та умови, за яких вона є допустимою. А саме державна допомога для:
• компенсації витрат за надання послуг в галузі авіації, що становлять загальний економічний інтерес;
• надання інвестиційної та операційної державної допомоги аеропортам із середньорічним пасажиропотоком / вантажопотоком до 200 000 пасажирів / 200 000 тонн;
• надання інвестиційної допомоги аеропорту;
• надання операційної допомоги аеропорту;
• відкриття нових повітряних маршрутів;
• та умови надання допомоги соціального характеру для перевезення пасажирів.
Нагадаємо, АМКУ розробляє критерії оцінки допустимості державної допомоги для різних сфер та галузей на виконання положень Угоди про асоціацію Україна-ЄС.
Урядом України раніше уже було затверджено критерії оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання на проведення наукових досліджень, технічний розвиток та інноваційну діяльність, на працевлаштування окремих категорій працівників та створення нових робочих місць, на професійну підготовку працівників, критерії оцінки допомоги у вугільній галузі та інші.
Серед найближчих планів - затвердження Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для підтримки культури та збереження культурної спадщини, для забезпечення розвитку регіонів та для підтримки середнього й малого підприємництва.
Також Комітетом заплановано розроблення критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання для створення спортивної та рекреаційної інфраструктури, створення та розповсюдження програм та передач для забезпечення демократичних, соціальних та культурних потреб суспільства, для надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним, залізничним та міським електротранспортом та інші.
Важливо, що загалом критерії оцінки допустимості державної допомоги є чинними виключно у мирний час та не застосовуються під час дії воєнного стану.