3 тисячі чи - мільйон? Від чого залежить розмір штрафу АМКУ за інформаційні порушення

Опубліковано 29 червня 2021 року о 12:51

Одним з найпоширеніших приводів, за які регулярно штрафує компанії Антимонопольний комітет України, є так звані інформаційні порушення. 

Мова йде про:

 • ненадання інформації, 
 • порушення строків надання, 
 • надання не у повному обсязі,
 • надання недостовірної інформації на вимогу Комітету.

Так за п’ять місяців 2021 року органами Комітету зафіксовано 60 інформаційних порушень, а сума накладених штрафів у рамках цих справ склала 3 416 001 грн. Цифра чимала. Але подивимося на показники минулого року - 163 інформаційних порушення та накладена сума штрафів - 11 млн грн. Якщо нинішня тенденція збережеться до кінця року, то можна буде констатувати певне підвищення дисциплінованості бізнесу. 

Для здійснення Комітетом всебічного та неупередженого дослідження або розслідування, законодавство наділяє орган правом вимагати у суб’єктів господарювання всю необхідну інформацію, навіть - з обмеженим доступом.  

Ненадання ж інформації на вимогу Комітету заважає йому виконувати свої функції і є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції. Санкції - штраф до 1 % доходу (виручки) суб’єкта господарювання за рік, що передував року накладання санкцій. 

Зазвичай компанії налаштовані на співпрацю з Комітетом та охоче надсилають затребувану інформацію.

Є й такі, що не вкладаються у зазначені строки  або не надають цій вимозі АМКУ належного значення.

Третя категорія компаній – яким є що приховувати. В такому випадку у хід йдуть різноманітні умисні маніпуляції, затягування строків подання чи надання недостовірної інформації.

Власне, розмір штрафів варіюється в залежності від різних обставин та поведінки самого суб’єкта господарювання. 

Розглянемо найбільш типові ситуації на прикладах конкретних рішень Тимчасової адміністративної колегії АМКУ (ТАК).

1. Приховування інформації

У рамках розслідування справи про концентрацію без необхідного дозволу АМКУ, ТОВ «УКРДОНІНВЕСТ» було оштрафовано на більш як 609 тис. грн за подання інформації у неповному обсязі у встановлений строк.

Уточнимо, що «УКРДОНІНВЕСТ» не надав інформацію, яка б могла спростувати або навпаки - довести причетність компанії до концентрації без дозволу. Оскільки така поведінка суб’єкта господарювання може свідчити про наміри приховати наявне порушення, його було оштрафовано на максимально можливу суму за дане порушення - 1% від річного доходу.

2. Невчасне надання повної інформації

У рамках розслідування справи про порушення конкурентного законодавства вугледобувними підприємствами, Комітетом було надіслано вимогу до ДП «Держвуглепостач», АТ «Лисичанськвугілля» та ДП «Мирноградвугілля». Впродовж 30 календарних днів ТАК зобов’язала підприємства надати інформацію щодо діяльності на ринках вугільної продукції та електроенергії, відповідні пояснення та належним чином засвідчені копії документів. Пізніше для «Держвуглепостач» було продовжено строки надання відповіді. Попри це, у визначений термін підприємство все одно не надало інформації, а два інших - надали у неповному обсязі.

Зважаючи на важливість неотриманої інформації для розслідування справи про порушення конкурентного законодавства, ТАК АМКУ  постановила оштрафувати ДП «Держвуглепостач» на 1 264 483 грн, АТ «Лисичанськвугілля» - 809 678 грн, на ДП «Мирноградвугілля» - 296 912 грн.

 3. Маніпулювання

АМКУ, в рамках розслідування справи за заявою суб’єкта господарювання щодо вчинення проти нього антиконкурентних дій групою компаній, що працюють у сфері заряджання електричних транспортних засобів, запросив у них інформацію.

Її компанії Комітету не надали у повному обсязі та навіть намагалися маніпулятивним шляхом уникнути виконання цієї вимоги. ТАК врахувала цей факт і визначила максимальний розмір штрафу за порушення:

•        ТОВ «ЕДІСОН МОТОРС» – 821,866 тис. грн.

•        ТОВ «ТЕСЛА МОТОРС» – 171,658 тис. грн.

•        ТОВ «ЕКОКАР» – 30,8 тис. грн.

•        ПАТ «Науково-виробниче підприємство «СИСТЕМА» – 3,55 тис. грн (компанія практично не мала доходу минулого року).

4. Ігнорування вимог АМКУ

Одна з найгучніших справ останніх місяців – майже мільйонний штраф ТОВ «Гугл». Значний розмір штрафу обумовлюється тим, що «Гугл» ігнорував вимогу Комітету більше року. А ця інформація була вкрай необхідна Комітету для розслідування за заявою щодо блокування облікового запису у «Google Мій бізнес».

Але Комітет врахував, що відповідач встиг до винесення рішення у його справі задовольнити інформаційну вимогу.

5. Порушення строків надання інформації

У рамках контролю за дотриманням конкурентного законодавства у сфері сертифікації колісних транспортних засобів Міністерством інфраструктури, державний уповноважений направив ТОВ «КСЦ-КОНКОРД» вимогу про надання інформації.

Компанія відповідь Комітету надала, але не вклалася у відведений строк. Злого умислу у цьому порушенні Комітет не вбачає, відтак «КСЦ-КОНКОРД» муситиме сплатити лише у 27 200 гривень штрафу. 

Аналогічного порушення припустилося і товариство з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОННІ ТОРГИ УКРАЇНИ». Воно надає доступ до електронної торгової системи Prozorro.Продажі операторам електронних майданчиків електронної торгової системи.

Підприємству було спрямовано вимогу на отримання інформації в рамках контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції. Державний уповноважений відвів на надання інформації 15 днів. Однак товариство з наданням інформації також запізнилося. Керівництво пояснило ТАК, що співробітники тривалий час працювали з дому і отримати листа з вимогою на руки було нікому. Натомість після того, як вимога АМКУ надійшла електронною поштою, ТОВ надало відповідь. Тож відбулося штрафом у 27 200 грн.

Як бачимо, кожен випадок інформаційних порушень, здійснених суб’єктами господарювання, має певні особливості. І кожен нюанс Комітет бере до уваги, ухвалюючи рішення щодо розміру штрафів.

Задля уникнення таких санкцій АМКУ закликає суб’єкти господарювання до неухильного дотримання вимог конкурентного законодавства та, зокрема, вчасного виконання його вимог щодо надання інформації.Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux