Сьогодні Україна відзначає День української писемності та мови. Це свято пов’язане із вшануванням Православною церквою України пам’яті преподобного Нестора Літописця – монаха Києво-Печерської лаври, автора літопису «Повість минулих літ».
«Повість…» була укладена ще на початку ХІІ століття, але і досі є основним джерелом вивчення нашої стародавньої історії та культури: написана церковнослов’янською мовою, вона містить величезну кількість слів українською – розмовною мовою тисячолітньої України-Русі. Саме тому Михайло Драгоманов назвав її одним з творів «місцевого життя стародавньої України», які «започатковують українську літературу».
У «Повісті минулих літ» серед іншого літописець розмірковує про державу як природну організацію суспільства; стверджує, що добро перемагає зло завдяки вчинкам звичайних людей і робить висновок, що кривдник завжди буде покараний.
Ці роздуми Нестора Літописця близькі нам і зараз, у часи, коли ми захищаємо не лише незалежність своєї держави, а й прадавнє коріння своєї ідентичності. У цій боротьбі ми особливо гостро відчуваємо значення рідного слова. І День української писемності та мови нагадує нам про те, що мова – наш духовний щит і символ нашої нескореності. Росіяни можуть зруйнувати наші міста і домівки, але їм ніколи не зруйнувати нашої єдності – допоки ми пов’язані між собою словом; їм не знищити нашої мови – допоки ми плекаємо її.
Сьогодні, 25 жовтня, об 11.00, вся країна збереться разом біля приймачів чи навколо гаджетів, аби долучитися до написання Диктанту національної єдності. Цій традиції вже чверть століття, і щороку року вона об’єднує українців у найрізноманітніших куточках світу.
Долучайтеся і ви!
Про те, як це зробити, докладно розповіло Суспільне : https://suspilne.media/culture/859113-25-zovtna-radiodiktant-nacionalnoi-ednosti-vse-so-varto-znati/