Двостороннє співробітництво у галузі конкурентної політики має всі підстави для подальшого поглиблення і розвитку, оскільки воно, як правило, базується на засадах обопільної довіри, близькості інтересів і традицій, більш детальних правових нормах. Крім того, у світі ще не досягнуто і у найближчому майбутньому не передбачається досягнення консенсусу щодо відповідних юридичних та економічних принципів, необхідних для розробки глобальної угоди. На противагу цьому переваги і досягнення у сфері розвитку двостороннього співробітництва є реальними і очевидними.
Співробітництво на підставі спеціальних двосторонніх угод з іноземними конкурентними відомствами набуло нового поштовху, оскільки спрямоване на практичне використання цих угод при розгляді порушень міжнародного характеру.
Міжурядові міжнародні угоди про співробітництво у галузі конкуренції
Договір містить сучасну процедуру конкретної взаємодії органів влади та управління у сфері застосування національного антимонопольного законодавства, координації спільних дій щодо попередження, обмеження і припинення антиконкурентної діяльності суб'єктів господарювання, подолання негативних наслідків від такої діяльності або втручання державних органів у господарську діяльність країн-партнерів, якщо вони зачіпають важливі інтереси сторін і негативно впливають на їхні торгівельні відносини. При розробці документа було використано міжнародний досвід у цій галузі, зокрема, напрацювання Європейської Комісії, ЮНКТАД та ОЕСР - організацій, які послідовно здійснюють аналітичні дослідження у сфері необхідної взаємодії національних органів з питань конкурентної політики. Крім того, в процесі його підготовки були досліджені та враховані чинні міжнародні угоди у цій сфері, зокрема, Угода між Європейськими Співтовариствами та Урядом США стосовно застосування конкурентного законодавства. Зазначений Договір Комітет розглядає як типовий і на його базі аналогічні міжурядові договори про співробітництво в галузі конкурентної політики пізніше були укладені з Грузією, Азербайджанською Республікою та Республікою Вірменія.
Таким чином, на сьогодні чинними у є наступні міжурядові договори про співробітництво у галузі конкуренції:
- Договір між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грузії про співробітництво в галузі конкурентної політики від 17.07.2002р.
- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Азербайджанської Республіки в галузі конкурентної політики від 28.08.2002р.
- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Вірменської Республіки в галузі конкурентної політики від 11.05.2004р.
Виходячи з наведеного переліку, до сфери відповідальності Антимонопольного комітету України відносяться чотири двосторонні договори, укладені Україною в галузі захисту конкуренції.
Угоди про міжвідомче співробітництво у галузі конкуренції
З метою розвитку професійного співробітництва при розгляді справ про порушення конкурентного законодавства Антимонопольний комітет України уклав такі міжвідомчі угоди про співробітництво в галузі конкуренції:
- Меморандум про співробітництво в сфері захисту економічної конкуренції між Антимонопольним комітетом України та Антимонопольним відомством Австрійської Республіки від 22.10.2009 р.
- Угода про співробітництво між Міністерством підприємництва та інвестицій Республіки Бєларусь та Антимонопольним комітетом України 18.02.1997 р.
- Протокол між Антимонопольним комітетом України та Міністерством антимонопольного регулювання і торгівлі Республіки Білорусь про внесення змін до Угоди про співробітництво між Міністерством підприємництва та інвестицій Республіки Білорусь та Антимонопольним комітетом України від 18 лютого 1997 року (далі – Протокол), підписаний 20 грудня 2017 року у м. Мінськ (Республіка Білорусь).
- Меморандум про співробітництво в сфері захисту економічної конкуренції між Антимонопольним комітетом України та Комісією з питань захисту конкуренції Республіки Болгарія від 12.12.2007р.
- Меморандум про співробітництво у сфері конкурентної політики між Антимонопольним комітетом України та Агенцією з конкуренції Грузії, підписаний 28.09.2018 р.
- Угода між Антимонопольним комітетом України та Радою з питань конкуренції Латвійської Республіки про співробітництво у галузі конкурентної політики від 29.04.2005р.
- Угода про співробітництво між Державним відомством з питань конкуренції та захисту прав споживача Литовської Республіки та Антимонопольним комітетом України 18.02.1997р.
- Меморандум про співробітництво у сфері конкурентної політики між Антимонопольним комітетом України та Радою з конкуренції Республіки Молдова, підписаний 30 червня 2016 р.
- Угода про співробітництво між Антимонопольним комітетом України і Президентом Відомства з питань конкуренції та захисту прав споживачів Республіки Польща від 5.06.1997р. (внесено зміни 17.12.2007р.)
- Меморандум про співробітництво у сфері конкурентної політики між Антимонопольним комітетом України та Турецьким конкурентним відомством, підписаний 9 жовтня 2013 р.
- Меморандум про співробітництво між Антимонопольним комітетом України та Радою з питань конкуренції Румунії від 18.11.2010р.
- Меморандум про співробітництво в сфері захисту економічної конкуренції між Антимонопольним комітетом України та Антимонопольним відомством Словацької Республіки від 30.03.2007р.
- Угода про співробітництво в галузі конкурентної політики між Антимонопольним комітетом України та Агентством з економічної конкуренції Угорської Республіки від 27.01.2006р.
- Угода про співробітництво між Антимонопольним комітетом України і Міністерством економічної конкуренції Чеської Республіки 19.12.1994р.
- Меморандум про співробітництво у сфері конкурентної політики між Антимонопольним комітетом України та Комісією з питань конкуренції Швейцарської Конфедерації, підписаний 8 вересня 2011 р.
Отже, співробітництво Антимонопольного комітету України з конкурентними відомствами країн світу сприяє обміну досвідом, забезпечує захист економічної конкуренції на території держав-учасниць Угод, а також сприяє припиненню спотворень конкуренції у випадках, які виходять за межі юрисдикції національного антимонопольного законодавства.