22 жовтня 2020 року Антимонопольний комітет України схвалив звіт про результати дослідження ринку банківських послуг у контексті порушення принципу конкурентного нейтралітету та лист до Уряду з пропозиціями розглянути можливість усунення бар’єрів для розвитку конкуренції в окремих сегментах ринку банківських послуг.
Протягом останніх 5 років до Комітету надходять скарги щодо:
Комітетом встановлено наявність бар’єрів входу на окремі сегменти ринку банківських послуг. Так, виключно банки державного сектору обслуговують, зокрема рахунки для виплати пенсій військовим пенсіонерам (ситуація незмінна більше 20 років), рахунки учасників ринку електричної енергії (ринок зі значним обігом коштів), та ще принаймні 15 сегментів.
Одночасно, на ринку банківських послуг діє понад 70 банків, отже, ринок є потенційно конкурентним. Тобто допущення лише банків державного сектору до надання окремих банківських послуг призвело до того, що:
Аналіз європейського досвіду свідчить, що держава може втручатись у розвиток банківських послуг у випадках, якщо:
Комітет вважає, що зважаючи на поточний рівень концентрації на окремих сегментах ринку банківських послуг, існує необхідність формування умов для розвитку конкуренції між банками всіх форм власності за рахунок їх власних досягнень. Одним з ключових інструментів в цьому контексті є створення рівних та прозорих умов для здійснення господарської діяльності.
Тому існуючі бар’єри доступу до закритих сегментів ринку мають бути:
З метою запобігання порушенню принципу конкурентного нейтралітету при регулюванні ринку банківських послуг Комітетом схвалено звіт про результати дослідження та буде направлено пропозиції Кабінету Міністрів України щодо надання доручення центральним органам влади зменшити та/або усунути бар’єри для розвитку конкуренції в окремих сегментах ринку банківських послуг шляхом вжиття, зокрема наступних заходів: